Savunma Sanayii alanında faaliyet gösteren şirketlerde çalışan ve aynı zamanda ODTÜ'de lisansüstü programlara kayıtlı öğrenciler ("Araştırmacı") tarafından yapılacak veya halen yapılmakta olan lisansüstü tez çalışmalarının; şirketlerin orta ve uzun vadeli araştırma ve geliştirme stratejileri doğrultusunda ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın belirlediği öncelikli alanlarda gerçekleştirecek şekilde güdümlü projeler olarak yapılandırılması amacıyla başlatılmış olan bir araştırmacı yetiştirme programıdır.

Bu amaçla; Üniversitemiz ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı, ASELSAN, TUSAŞ (TAI) ve ROKETSAN ile SAYP kapsamında lisansüstü tezler aracılığıyla "Araştırma Projeleri" gerçekleştirilmesi konusunda 4 Ekim 2011 tarihinde birer protokol imzalamıştır. HAVELSAN, FNSS ve MİLSOFT şirketleri de 25 Kasım 2013 tarihinde ODTÜ'de gerçekleştirilen Üniversite Sanayi İşbirliği - Sanayi için Araştırmacı Yetiştirme Programı (SAYP) toplantısından sonra SAYP'a dahil olmuştur.

SAYP kapsamında lisansüstü eğitim alan öğrenciler; işbirliği yapılan savunma sanayi kuruluşları tarafından istihdam edilecek olup, protokollerde belirlenen koşullarda haftanın belirli günlerinde ODTÜ'de bulunarak araştırmalarını sürdüreceklerdir. Araştırmacıların lisansüstü tez konuları Araştırma Projesi olarak tanımlanacak ve ODTÜ öğretim üyeleri ve ilgili sanayi kuruluşlarının yetkilileri tarafından ortak olarak belirlenerek yönetilecektir. Araştırma Projesi'ne yönelik öneri kapsamında Döner Sermaye Yönetmeliği'ne göre oluşturulan toplam bütçe, bütçe kalemleri ve ödeme koşulları üzerinde taraflarca mutabakat sağlanacak ve araştırma projesi süresince söz konusu toplam bütçe içerisinde kalınarak, belirlenen ödeme planı çerçevesinde, ilgili ödemeler Şirketler tarafından ODTÜ'ye yapılacaktır. SAYP sürecine buradan ulaşabilirsiniz.